• 0342 869 03 00

25 Mart 2019 / 10:36:29

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında Sivil Savunma ve Afet Bilinci Konferansı düzenledi.
Gaziantep İli’nin birinci derece deprem bölgesi olan İslahiye İlçesinde Afet Bilincinin canlı tutulması amacıyla Yüksekokul ve Fakülte öğrencilerine yönelik olarak “Sivil Savunma ve Afet Bilinci” konulu konferans verildi.
Düzenlenen Konferansta konuşmacı olarak Yüksekokul Sekreteri Bilal ERDOĞAN Sivil Savunma, Afetler, Afet bilinci ve Depremden korunma yollarını anlattı..
28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 01-07 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında İslahiye Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Yüksekokul personeli, İslahiye Meslek Yüksekokulu öğrencileri yanısıra İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri katıldı.
Bilal Erdoğan konferansta yaptığı konuşmada; Sivil halkın kendini korumasının önemli olduğunu, tehlikelerin sadece savaş değil afetlerinde halkı tehdit eden bir düşman olduğunu söyleyerek 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde 17.480 kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce can gitmesine rağmen vatandaşlarımızın gerekli dersleri almadığını, Sivil Savunma ve AFAD tarafından düzenlenen eğitim ve seminerlere katılmamanın yanında Deprem Yapı Yönetmeliğine uygun binalar inşa etmediğini, Sığınak olarak tesbit edilen binaların altlarının ruhsattan sonra kapıcı dairesi veya depo yaptığını, 92 deprem kuşağında olan ülkemizde depremden kaçışın mümkün olamayacağını ve depremi önleyemeyeceğimize göre, sağlam yere sağlam binalar yapıldığı takdirde ve bilinçli olunması durumunda korkulacak bir şey olmayacağını dile getirdi.
Erdoğan Sivil Savunma Teşkilatının devamı olan Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görev ve yetkileri kapsamında halk eğitimlerine mutlaka katılınması gerektiğini, Afetlerden önce her ailenin bir eylem planı olması gerektiğini ve bu kapsamda mutlaka bir buluşma yeri tesbit edilmesi gerektiğini, her ailenin bir deprem çantası hazırlamasını, evimizde bulunan dolap, kitaplık gibi eşyaların duvara sabitlenmesi gerektiğini belirterek “Deprem olduğunda evde bulunuyorsak, dolap, koltuk, çamaşır makinesi gibi ağır eşyaların yanına cenin vaziyette durmalıyız. Tiyatro, sinema gibi yerlerde koltukların yan kısmına, yolda araçta isek arabayı durdurarak arabanın yanına cenin vaziyete geçmeli, okulda sınıftaysak sıraların altına değil yanına yine cenin vaziyetinde durmalı, anons ve duyurular yapılana kadar yerimizden ayrılmamalıyız. Sakin olmalı, paniklememeli ve görevlilerin uyarılarına uymalıyız” diye konuştu.
Konferansta deprem sırasında yapılacak hareketler uygulamalı olarak gösterildi.
İslahiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. H. Ahmet Deveci konuyla ilgili şunları söyledi: “2018-2019 Akademik yılı kültürel faaliyetleri kapsamında öğrencilerimizin sahaya hazırlanması ve tam donanımlı olmaları amacıyla Sivil Savunma ve Afet bilinci konulu konferans düzenledik. Konferans personel ve öğrencilerimiz için yararlı olmuştur” dedi.
Konferans sonunda konuşmacı Bilal ERDOĞAN’a Yüksekokul Müdür Yardımcısı Öğ.Gör.Halim GÖK tarafından Teşekkür Belgesi verildi.